مزایای استفاده از قالب بتن فلزی

قالب بتن

قالب بتن همان قالب هایی هستند که به واسطه بتن و مواد های دیگری پر می شوند که در قالب های ثابت و موقت می تواند باشد.

قالب بتن از نوع فلزی به دلیل مقاومت زیاد می تواند سنگینی و وزن های زیادی را تحمل کند که در پروژه های بزرگ عمرانی و اتوبان سازی و .. قابل استفاده است. قالب های مختلفی برای ساختن هر سازه ای نیاز است تا اسکلت بتنی بنا را بتوانیم ایجاد کنیم از قالب فلزی بتن استفاده می کنیم به منظور اینکه بتوانیم یک متن مرغوبی بسازیم و توان ساخت اسکلت بندی برای نما را داشته باشیم. از طرفی دیگر در ساختمان هر سازه ای ، داشتن قالب فلزی و همچنین داربست مدولار خیلی مهم است.

ممانعت کردن چسبندگی بتن به سطح قالب فلزی بتن یکی از خاصیت های آن است.

 

قالب های بتنی

از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی بتن است.  بتن ها در حالت اولیه خمیری شکل هستند و با گذشت زمان می تواند سفت شوند ، هنگامی که بتن در حالت اولیه هست حالت خمیر شکل آن را در قالب هایی با شکل های خاص و مخصوص می ریزند تا به اشکال خاص پس از سرد و خشک شدن می توانید برسید.

توجه کردن به کیفیت و نوع قالب ها بسیار حائز اهمیت است زیرا در تهیه کردن این قالب های بتنی باید هزینه زیادی را مدنظر گرفت.

قالب های بتن انواع مختلفی دارد که جنس های پلاستیک، چوب، فایبرگلاس، فولاد..تهیه و استفاده می شوند.

 

قالب هاب فلزی بتن

امروزه در پروژه های عمرانی استفاده از قالب های فلزی بتن نقش بسزایی دارد.

در نگهداری بتن ، استحکام و مقاومت نیاز به قالب های فلزی دارد و با فشاری که در ریختن بتن ها به داخل قالب فلزی وارد می شود ، به هیچ وجه شکل خود را از دست نمی دهند و مقاوم هستند.

از دلایل اصلی کاربری تر بودن قالب فلزی داشتن مزایاهای بیشتر نسبت به سایر قالب ها می باشد‌

 

مزایا و معایب قالب فلزی بتن

هر قالبی به ویژگی هایی که دارد وابسته است که مزایا و معایب آن بیشتر باشد.

ما نیز قالبی را مدنظر می گیریم که مزایای آن نسبت به سایر قالب ها زیاد است و  می توان به دفعات زیاد تری از آن استفاده کنیم .

ما با استفاده از قالب فلزی بتن به سرعت کار خود افزایش می توانیم بدهیم و در زمان خود صرفه جویی داشته باشیم.

یکی از ویژگی هایی که توانسته قالب فلزی را برتر از سایر قالب های پلاستیکی و فلزی کند داشتن مقاومت بسیار زیاد در برابر هر نوع آتش سوزی است.

ظرفیت های آن تیز می تواند نسبت به خواسته و کارایی های شما تغییر داشته باشد.

 

مهم ترین مزایای قالب فلزی نسبت به سایر قالب های دیگر :

 • داشتن استحکام بالا
 • مقرون به صرفه بودن در بلند مدت
 • در دسترس بودن
 • امکان ساخت در کارگاه ها
 • داشتن تنوع سایز و شکل
 • صیقلی و صاف بودن سطوح بتن نهایی

 

استحکام بالا

در بین قالب ها ، قالب فلزی تنها قالبی است که از استحکام بالا برخوردار است و مقاومت بیشتری دارد که از مزیت های خیلی مهم آن است، از هیچ قالب نمی توان مثل قالب فلزی به دفعات بیشتر استفاده کرد و هیچ کدام نمی‌ تواند مثل این قالب دارای دوام و عمر طولانی باشد.

نکته قابل توجه این است که برای حفظ کردن مزیت های قالب بتن فلزی باید به انبارداري و نگه داری آن دقت و از روش هایی استفاده کنید که از زنگ زدن آن پیشگیری کنید.

مقرون به صرفه بودن در بلند مدت

قالب بتن فلزی قابليت تکرار پذیری زیادی دارد و مقرون به صرفه است به همین خاطر کاربرد زیادی دارد ، احتمالا هنگامی که می خواهید قیمت این قالب را با سایر قالب ها مقایسه کنید از خرید آن منصرف شده باشید چون قیمت آن نسبت به سایر قالب ها زیاد است ولی به دلیل استفاده بلند مدت می توانید از آن استفاده بیشتری را داشته باشید اگر که به درستی از آن نگهداری و استفاده شود.

در دسترس بودن

با داشتن علاقه زیاد و محبوب بودن و ار همه مهم تر کاربردهای گسترده قالب فلزی باعث شده است که نسبت به دیگر قالب ها ، قالب فلزی بتن را بیشتر تولید کنند و به دلیل تولید زیاد دسترسی به آن راحت تر و آسانتر شده است زیرا کارخانه های زیادی در تولید این محصول هستند و در هر یک از فروشگاه های قالب بتنی می توانید آن را تهیه کنید اما با این حال دلیل بر این نشده است که قیمت این قالب پایین تر بیاید.

 

امکان ساخت در کارگاه

شما نیز می توانید خودتان اقدام به ساختن قالب های فلزی در کارگاه بکنید.

برای ساختن این قالب به تکنولوژی های پیچیده ا نیاز نیست، ابتدا باید چند شیت ورق سیاه St370 را در دسترس داشته و در عدم وجود آن را خریداری کنید و تجهیزاتی را همچون دستگاه جوش صنعتی را داشته باشید تا در کارگاه بتوانید استفاده کنید ، اما در ساختن این قالب باید یا خودتان جوشکار باشید یا از یک جوشکار حرفه ای کمک بگیرید.

 

داشتن تنوع سایز و شکل

با داشتن تقاضای فراوان به قالب فلزی محبوب بودن آن باعث‌شده است از این قالب ها در سایز های گوناگون و شکل های مختلف عرضه شود، که توانسته یکی از مزیت های قالب فلزی باشد و می توانیم بتن را در شکل های متفاوت و در ابعاد هایی که می خواهیم به دست بیاوریم.

 

صیقلی و صاف بودن سطوح بتن نهایی

باید از قالب بتن فلزی بتوانیم خوب نگهداری کنیم تا در زمانی که می خواهیم جا به جایی یا حمل و نقل کنیم از آن مراقب باشیم تا تاب بر ندارد  و بعد از قالب برداری می توانید مطمئن شوید که با یک سطوحی صاف و صيقل مواجه می شوید.

 

به چه نکاتی باید هنگام خرید قالب فلزی توجه کرد؟

این قالب که با ورق سیاه درست شده و با داشتن ابعاد و ضخامتی که در ساختن قالب فلزی استفاده می شود، می تواند به قیمت آن تاثیر بسیاری بگذارد، اگر بخواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید قالب فلزی نازک تری را می توانید برای خرید انتخاب کنید ولی باید توجه کنید که با نازک شدن ضخامت قالب ها استقامت آن نیز کم تر می شود.

 

نحوه نگهداری از قالب فلزی

قالب فلزی همان طور که گفته شد نسبت به سایر قالب ها عمر بسیار طولانی دارد که در پروژه‌ های آتی می توانید استفاده کنید ولی مثل هر قالبی این قالب نیز نیاز به نگهداری خوب دارد و باید در زمان استفاده دقت بیشتری داشته باشیم.

با خرید قالب های بهتر می توانید هربار بدون تعمیر مجدد از آن استفاده کنید، هنگامی هم که می خواهید آن ها را از جایی به جای دیگر انتقال دهید خوب آن ها را دسته بندی کنید تا در زمان جا به‌ جایی ضربه زیاد و فشاری غیر عادی بر آنها وارد نشود.

در نحوه نگهداری از این قالب مهم ترین نکات روغن کاری کردن این قطعه ها در مرحله ای قبل از مونتاژ می باشد.

در خیلی از جاها به جای اینکه روغن کاری کنند قالب ها را به گازوئیل آغشته می کنند که باعث می شود به قالب ها آسیب می رساند و عمر مفید و طولانی نداشته باشد.

اگر می خواهید قالب در همان کیفیت بماند باید از روغن مخصوص قالب بتن استفاده شود.

حفظ کیفیت بتن

این قالب ها با مخلوط بتن کمترین واکنش دهی را می دهد و از آن جایی که میان دیواره قالب و ترکیب بتن هیچ واکنشی رخ نخواهد داد ،پس در ترکیب تغییری در آن ایجاد نمی شود و از تخلخل قالب جلوگیری می تواند بکند.

 

کاربردهای قالب بتن فلزی

این قالب فلزی در همه جای ساخت و ساز نقش مهمی دارد به خصوص در پروژه های ویژه و بزرگ انتخابشان همیشه قالب های فلزی هستند.

در ساخت و ساز ساختمان ها در قسمت های مختلف آن در قالب بندی می توانیم از قالب فلزی بتن استفاده کنیم، برای مثال نمونه هایی از قالب بتن فلزی که استفاده می شود :

 • قالب بندی دیوار
 • قالب بندی فونداسیون
 • قالب بندی سقف
 • قالب بندی تیر
 • قالب بندی ستون

 

این مواردی که نام برده شد استفاده های رایج از قالب بتن هستند که پروژه های ساختمانی مورد استفاده است، قالب های فلزی با طرح های مختلف ، خاص و مورد نیاز شما قابل سفارش است.

 

جمع بندی

این ویژگی های مثبت در مجموع باعث شده تا قالب فلزی بتن کاربرد بسیاری داشته باشد. شما بعد از خواندن این مطالب می توانید با اطلاعات کافی خرید مطمئنی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *