دستگاه رول فرمینگ کناف

پس از اختراع کناف، این فناوری به سرعت جایگزین مصالح سنتی شد و پیشرفت عظیمی در صنعت اتفاق افتاد. این پیشرفت ها به دلیل ویژگی ها و مزایای بسیار زیاد کناف است. کناف از دو بخش اصلی تجهیزات فلزی و صفحات گچی تشکیل شده می شود. ساخت کناف در صنعت با دستگاه های زیادی به دست مهندسین با تجربه ساخته می شود. یکی از این دستگاه ها، دستگاه رول فرمینگ کناف است.

در واقع بخش فلزی که به صورت زیر سازی کناف شناخته می شود، از پروفیل های فلزی و فولادی تشکیل می شود. این پروفیل ها نقش اصلی کناف را بر عهده دارند و باید به صورت استاندارد ساخته شوند. دستگاه رول فرمینگ با فرم دهی و تراشکاری مناسب می تواند بهترین نتیجه را در ساخت کناف حاصل کند. در ادامه به کاربرد و مزایای استفاده از این دستگاه آن را بررسی می کنیم.

کاربرد دستگاه رول فرمینگ کناف

زیر سازی کناف ها که توسط پروفیل های فلزی ساخته می شود، در مقاومت کناف نقش بسیار مهمی دارند. اگر این فلزات به صورت استاندارد ساخته نشوند، ممکن است پس از مدتی کناف ترک بخورد و از بین برود. پس ساخت این فلزات باید به صورت استاندارد و باکیفیت باشد. برای ساخت پروفیل های فلزی استاندارد، با سرعت بالا نیاز به دستگاه رول فرمینگ کناف است. این دستگاه با کاربردی فوق العاده علاوه بر تولید استاندارد، سرعت بالایی در تولید کناف دارد.

دستگاه رول فرمینگ کناف کاربرد گوناگونی مانند فرم دهی صحیح، تراشکاری، برشکاری و ایجاد سوراخ های متعدد بر روی پروفیل های فلزی دارد. فرم دهی این دستگاه در مدل های مختلف، متفاوت است. در واقع زیر سازی فلزات انواع گوناگونی مانند F47، U36، L25، ستاد (مقطع C) و رانر (مقطع U) و اتصالاتی نظیر کلیپس، براکت، دکوراتیو نظیر سپری T60، T120 و T360 است. هر یک از این تجهیزات فلزی فرم دهی مخصوص به خود را دارد که به دست دستگاه رول فرمینگ متفاوتی انجام می شود.

مزایای استفاده از دستگاه رول فرمینگ کناف

برای ساخت زیر سازی فلزات کناف دستگاه های زیادی لازم است. اما تنها دستگاه رول فرمینگ کناف می تواند کار های متفاوتی انجام دهد و دیگر به دستگاه زیادی برای ساخت کناف لازم نیست. علاوه بر کاربرد های همزمان این دستگاه، استفاده از آن مزایای بسیار زیادی دارد. برای مثال، دستگاه رول فرمینگ کار فرم دهی و برش کاری را به صورت باکیفیت انجام می دهد و عملکردی چند کاره آن می تواند سرعت تولید را افزایش دهد. در ادامه با مزایای این دستگاه بیشتر آشنا می شویم.

1. کیفیت کار بی نظیر

مهم ترین مزیت این دستگاه ساخت فلزات کناف باکیفیت و استاندارد است. مقاومت کناف ساختمان رابطه مستقیمی با زیر سازی آن دارد. اگر زیر سازی فلزی کناف به صورت استاندارد ساخته نشود، ممکن است پس از گذشت چند سال باعث خرابی کناف شود. دستگاه رول فرمینگ کناف به صورت اختصاصی برای فرم دهی فلزات کناف طراحی شده است. شکل پذیری این فلزات بسته به نوع طراحی دستگاه رول فرمینگ متفاوت است. قابل ذکر است که دستگاه های رول فرمینگ در هر مدلی که هستند، کیفیت کار بی نظیر و استاندارد را ارائه می دهند. پس با اطمینان کامل می توان کیفیت و فرم نهایی آن را تضمین کرد.

2. دقت بسیار بالا

دقت بالای دستگاه رول فرمینگ یکی از مزیت های بسیار مهم در ساخت زیر سازی فلزات کناف دارد. طراحان این دستگاه با توجه به کاربرد و ارزش دستگاه رول فرمینگ بر روی دقت آن توجه ویژه ای داشته اند. این دستگاه به گونه ای است که می توان مقدار برش و فرم دهی آن را تنظیم کرد. پس از تنظیم اولیه نتیجه دلخواه و استاندارد با دقت بسیار بالا حاصل خواهد شد. دقت بالا دستگاه رول فرمینگ باعث افزایش کیفیت نهایی نیز می شود.

3. مصرف انرژی کمتر

دستگاه رول فرمینگ کارهای متفاوتی را برای ساخت کناف به تنهایی انجام می دهد. این امر باعث می شود تا مصرف انرژی به حداقل خود برسد و به افراد کمتری نیاز داشته باشد. انرژی مصرفی دستگاه رول فرمینگ کناف با توجه به نوع فرم دهی و برش کاری می تواند در مدل های مختلف، متفاوت باشد. اما به طور کلی انرژی مصرفی این دستگاه بین 6 تا 10 kw بوده که این مقدار کمی در مقابل کاربرد آن است. علاوه بر مصرف انرژی کمتر خود دستگاه، افرادی که در خط تولید کناف فعالیت دارند، انرژی کمتری را صرف تولید فلزات کناف می کنند. مصرف انرژی کمتر در هر صورت باعث کاهش هزینه ها می شود و این مزیت فوق العاده ای برای دستگاه رول فرمینگ به شمار می رود.

4. افزایش خط تولید

دستگاه رول فرمینگ کناف به گونه ای طراحی شده که سرعت بسیار زیادی در فرم دهی و برش کاری فلزات دارد. سرعت بالای این دستگاه باعث می شود تا در مدت زمان کمتر حجم انبوهی از فلزات به صورت فرم استاندارد و برش زده آماده شوند. این امر باعث می شود خط تولید کناف افزایش یابد و این یکی از مزیت های فوق العاده ی دستگاه رول فرمینگ است. در واقع هر چه خط تولید یک شرکت افزایش یابد، پیشرفت آن به همان میزان افزایش می یابد.

نکات قبل از خرید دستگاه رول فرمینگ کناف

قبل از خرید دستگاه رول فرمینگ کناف باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در ابتدا از کاربرد و فرم دهی دقیق دستگاه آگاه باشد و با توجه به نیاز خود آن را سفارش دهید. پس از انتخاب مدل مورد نظر قبل از خرید به نکات زیر توجه کنید.

  • شفت های دستگاه به صورت استاندارد و سخت کاری شده و سنگ خورده باشد
  • بدنه دستگاه به صورت مقاوم و یکپارچه
  • قطعات به کار رفته به صورت استاندارد و ارجینال
  • دارای خدمات فنی، آموزش و پشتیبانه
  • قیمت دستگاه نباید بیش از اندازه کمتر یا بیشتر از حد متوسط باشد

جمع بندی

در این مطلب از اورهان صنعت به دستگاه رول فرمینگ کناف پرداختیم. گفتیم که این دستگاه با توجه به طراحی خود، زیر سازی فلزات کناف را فرم دهی می کند و برش می دهد. علاوه بر کاربرد فوق العاده، این دستگاه مزایای بسیار زیادی دارد. کیفیت مثال زدنی در کنار سرعت بالا و هزینه کمتر از جمله مزایای دستگاه رول فرمینگ به شما می رود.