مقایسه چوب روسی با مواد ساختمانی دیگر

چوب روسی

امروزه از چوب در صنعت های مختلفی همچون دکوراسیون داخلی ، کابینت سازی،  ساختمان‌ سازی، مبلمان سازی و … استفاده می شود که استفاده کردن از آن برای ماده‌ی اولیه بسیار رایج بوده به همین دلیل انتخاب کردن چوب مورد نظر با ویژگی ها و مزایایی که دارد در کار شما بسیار اهمیت دارد. چوب روسی یکی از چوب هایی است که حتی در مقایسه با چوب های دیگر می تواند حرف اول را بزند. در ادامه مطالب هدف ما مقایسه کردن انواع چوب ها و بیان مزایاهای چوب روسی و بررسی قیمت چوب روسی است.

مقایسه چوب روس با راش

چوب روسی در صنعت چوب از بهترین گزینه ها است که به دلیل داشتن مقاومت زیاد در برابر ضربه و خوردگی، داشتن تراکم و سختی زیاد و به خصوص قابلیت انعطاف پذیری  مورد تایید و اعتماد مردم قرار گرفته.

چوب روسی را نسبت به چوب راش بیشتر در پروژه های بزرگ استفاده می کنند،  زیرا چوب روسی ابعاد نسبتا بزرگتری دارد ، پس چوب روسی نسبت به چوب راش در پروژه های بزرگ ایده آل تر به نظر می رسد.

به دلیل داشتن سطوح صاف تر و چگالی بیشتر و ویژگی های نظیر آن بیشتر از هر چوبی در صنایع مثل تولید ابزار آلات و ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته است، اما از نظر هزینه چوب راش نسبت به چوب روسی در حمل و نقل هزینه کمتر را دارد و این گونه از قیمت پایین تری برخوردار می شوید.

چوب راش به دلیل داشتن نرمی زیاد بیشتر در ساختمان درب و پنجره،  کفپوش‌ها،  مبلمان و خیلی چیز های دیگر استفاده می شود.

این دو چوب را می توانیم در صنایع زیادی استفاده  کنیم ، با اینکه چوب راش هزینه کمتری دارد ولی چوب روس در پروژه های بزرگی مثل ساختمان های بزرگ و بلند بيشترين استفاده را دارد و استحکام زیادی را در برابر شکستگی داشته و به دلیل دارا بودن الیافی نازک و بلند در ساخت سازه هایی بی نظیر و بزرگ همچون پل ها، ساختمان های عظیم و تونل ها گزینه خوبی برای انتخاب است.

چوب راش چگالی کم تری دارد و با داشتن رنگی سفید و صاف ، در مقابل رطوبت و لکه ها حساس می باشد و در مقابل خراشیدگی و ضربه ضعیف است.

در کل تخته روسی با داشتن ویژگی های بی نظیر بهترین گزینه در سازه های مقاوم و بزرگتر است.

مقایسه چوب گردو با تخته روسی

یکی از با کیفیت ترین و سخت ترین چوب ها چوب گردو است.

از چوب گردو به دلیل سخت پذیری و استحکام در مبلمان و دکوراسیون های بزرگ داخلی استفاده می کنند،  در درب ها و پنجره ها نیز به دلیل داشتن ویژگی هایی چون داشتن عایق حرارتی و عايق صدا استفاده می کنند.

چوب گردو با داشتن ارزش اقتصادی بسیار بالا جزو گونه ای از چوب گران قیمت و بسیار زیبا است.

اگر بخواهیم چوب گردو را با تخته روسی مقایسه کنیم، چوب گردو قابلیت انعطاف پذیری کم تری داشته و مقاومت کم‌تر در مقابل ضربه و خوردگی دارد.

چگالی آن کم تر است و به سرعت می تواند خشک شود و احتمال این را دارد مواقعی ترک بخورد.

 

مقایسه تخته روسی با توسکا

چوب توسکا چوبی ایرانی است که از درخت هایی که در جنگل به وجود می آید استفاده می کنند.

از چوب توسکا بیشتر به دلیل بافت هایی بی نظیر و رنگ زیبایش در صنعتی چون مبلمان استفاده می کنند.

با اینکه این تخته  از مزایایی همچون مقاومت در برابر کشش و رطوبت را دارد اما اگر بخواهید قیمت آن را نسبت به تخته روسی در نظر بگیرید  باید بدانید که قیمت بالاتری دارد و برای کسانی که به دنبال قیمتی ارزان و مناسب تر هستند گزینه خوبی در برابر تخته روسی نیست.

با داشتن تمامی ویژگی های تخته روسی، تخته توسکا از استحکام کمتری برخوردار است و در ساختن مصالح و اشیایی که کمتر به مقاومت و سختی و استحکام نیاز دارد مناسب است، همچون میز و صندلی هایی که زیاد بزرگ نباشند.

به خاطر همین چوب روسی نسبت به چوب های دیگر در ساختن صنایع چوبی که به استحکام و مقاومت زیادی نیاز دارند بهترین گزینه برای استفاده است.

 

مقایسه چوب روس با یولکا

چوب یولکا بیشتر در کاربرد های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد،  زیرا دارای بافتی نرم و رنگ های روشن و مقاوم در برابر رطوبت است.

با توجه کردن به ویژگی هایی که چوب روسی نسبت به یولکا دارد برای پروژه هایی که نیاز به قدرت زیاد ، پایداری و مقاومت بیشتری ندارند یولکا بهتر است ، اما در پروژه های قدرتمندی که نیاز به این ویژگی ها دارند چوب روسی جواب گوی بهتری است.

چوب یولکا نیز می‌ تواند به دلیل شکل پذیری زیاد در پروژه های خاص با منحنی های پیچیده تر و شکل های خاص تر استفاده کرد ولی در همه حال مقایسه با چوب روسی ضعیف تر است.

با توجه به مقاومت چوب روسی در عواملی گوناگون و کیفیت بیشتر این چوب برای سرمایه گذاری که بخواهید طولانی مدت باشد ارزشمند است.

در رقابت بودجه و قیمت در خرید انواع تخته احتمالا قیمت تخته روسی اندکی بیشتر از تخته های رقبا باشد، ولی به دلیل داشتن کیفیت برتر از بقیه حتما ارزش خرید را دارد.

آیا چوب روسی در ساختمان سازی می تواند گزینه خوبی باشد؟

با داشتن ویژگی های بارزی که این چوب دارد قطعا بهترین انتخاب شما در ساختمان سازی می تواند باشد.

علاوه بر داشتن مزایایی همچون مقاومت در برابر پوسیدگی ، رطوبت ،حشرات ،چگالی و پایداری می تواند با داشتن خواص مکانيکي زیاد نیز در پروژه ساختمان هایی همچون در ساختمان های بلند ، پل ها، مبلمان و دکوراسیون های داخلی جایگزین بهتری نسبت به چوب های دیگر باشد.

به علاوه آنها چوب روسی می تواند جایگزینی در مصالح سنتی هم باشد مثل فولاد و بتن که استفاده از آن در هزینه و کاهش بار محیطی صرفه جویی می شود.

 

سخن پایانی

در این مطلب به بهترین نحو چوب روسی را با بقیه چوب ها مقایسه کردیم و شاهد برتر بودن چوب روسی شدید که با چه مزایا هایی توانسته از سایر رقبا جلوتر باشد و بهترین گزینه در سازه های مقاوم و بزرگتر باشد.

شما نیز بعد از خواندن این مطلب بی شک می توانید با اطمینان کامل تخته روسی را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *