روش های استفاده از قالب فلزی بتن

قالب

قالب به سازه ای می گویند که به طور دائمی و یا موقت در بتن ریزی یک ساختمان به کار برده می شود .در اجرای اسکلت بتنی از مهم ترین بخش های قالب  بندی است که باید به درستی انجام می شود.نیاز است که نکات و روش های استفاده از قالب فلزی را یاد گرفته تا به درستی کار شما پیش برود.برای انجام دادن آن باید از تعداد  پایه و زمان دقیق قالب برداری آگاهی داشته باشید.از دیگر نکات خیلی مهم که در انجام قالب بندی بتن نیاز هست؛ اطلاع داشتن مهندس اجرایی عمران است تا تجهیزات مورد استفاده شود.

وظیفه قالب این است که بارهای ناشی از بتن را بتواند تحمل کند، اجرا کردن آن تا زمانی است که بتن توانایی تحمل بارهایی که وارد می شود از جمله وزن خود را بتواند تحمل کند.

قالب بتنی

در اجرای بتن بندی از قالب بتنی استفاده می شود باید از مقاومت بیشتری که لازم است برخوردار باشد تا از نیروهایی که وارد می شود از لرزانده بتن بتواند تحمل کند و بدون هیچ آسیبی از آن جدا شود .وظیفه قالب همچنین این است که بتن را در مقابل صدمات مکانيکي حفظ کند و مانع کم  تر شدن نشت شیره و رطوبت در بتن شود و مثل یک عایق در مقابل گرما و سرمای محیط عمل کند.

یکی از قالب هایی که مقاومت زیاد و استحکام بالایی دارد و پرکاربردترین قالب ها است ، قالب فلزی بتن می باشد.

قالب بندی فلزی چیست؟

هر کار و فعالیتی که متناسب و مرتبط با بتن ریزی باشد به قالب بندی و آرماتور بندی نیاز دارد.

یکی از قالب هایی که بهترین نوع قالب است قالب بندی فلزی است که برای بتن ریزی استفاده می شود، هر قالب بندی را که بخواهید با مشخصات و ویژگی های گوناگون در بتن ریزی ساختمان ها استفاده می شود.

این را خوب بدانید که با قالب بندی ها مقاومت بتن ساختمان ها را می توانید افزایش بدهید ، با قالب بندی فلزی که انواع مختلف و متنوعی دارد که هر کدام از آنان ویژگی های مشخص وخاص را دارد و این قالب ها استحکام زیادی را داردکه باعث می شود به بهترین  شکل بتن ریزی را در داخل این قالب ها انجام دهید.

در اجرا کردن قالب بندی ابتدا روی قالب ها موادی رها ساز و یا می توان گفت همان روغن قالب مالیده می شود و بعد نصب قالب ها انجام می شود.

برای همین معمولا بیشتر از روغن یعنی همان روغنی است که از تعویض روغنی ها می گیرند  و یا از گازوئیل استفاده می کنند ولی توصیه نمی شود که از آن استفاده کنید.

به این قسمت توجه داشته باشید که بابد به گونه ای از مواد رهاساز قالب استفاده کنید که سبب آلوده شدن آرماتور ها نشود و یک لایه ای نازک و صاف و یکنواخت بر روس سطح قالب ایجاد شود.

بعد از اینکه قالب ها روغن کاری شد تک به تک متناسب با عرضی که مقطع مورد نظر است در جای مناسب خودش قرار می‌گیرد و با استفاده از پین و گوه های فلزی کنار هم قرار گرفته و قفل می شوند.

در انجام دادن این کار باید خیلی دقت داشته باشید که شیره بتن قالب ها در کنار هم به صورت مناسب قرار بگیرند تا از هدر رفتن جلوگیری کند.

قالب های فلزی بتن

در بازار معمولا در ابعاد هایی از مضرب ۴ وجود دارد.

در اجرا کردن ستون ها ، قالب هایی که برای ستون استفاده می شود با مقطع مستطیل و یا مربع در عرض های ۵۰ الی ۱۰ سانتی متر با طول ۱،  ۱.۵ و ۲ متر می توانند عرضه شوند.

اگر بخواهیم برایتان یک مثال بزنیم: ستونی که مربع شکل است در عرض ۴۰ سانتی متر و ارتفاع آن ۳ متر است، پس به ۱۳ عدد قالبی که ۱۰۰ در ۳ سانتی متر است و  ۸ قالبی که کنج ۵ در ۵  در ۱۵ سانتی متر را دارد و جمع آن ها ۷۵ پین و گوه نی باشن که به یکدیگر متصل هستند.

ما زمانی می توانیم قالب ها را برداریم که بتن ها به تحمل کردن تنش هایی قادر باشد و تغییر شکل هایی که پیش بینی شده از تغییر شکل های آن نباشد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در موقع خرید و استفاده قالب ها باید خیلی دقت داشته باشیم، استاندارد بودن قالب هایی فلزی است که بعد از داشتن اطمینان کامل به استاندارد بودنش خریداری کنید.

قالب هایی را که استاندارد مورد نیاز را نداشته باشد و از نظر اندازه ها در ساختما سازی ها مناسب نباشد را لطفا خریداری نکنید.

چرا قالب بندی برای بتن صورت می گیرد؟

در قالب بندی یکی از مهم ترین اهداف فرم دادن و شکل دهی به بتن است.

در واقع هدفمان از شکل دادن به بتن در ابعاد و یک حجم مشخص است که در نظر طرح سازه قرار می گیرد.

از هدف های دیگری که در قالب بندی می توان مطرح کرد تنش هایی را که به بتن وارد می شود را تحمل کردن است ، از هدف های دیگری که باید بدانید شامل موارد زیر می باشد:

برای جلوگیری کردن از جا به جایی میلگرد ها و تغییر محل آن ویا اجزا و قطعاتی که برای بتن به کار می برندنیاز است که قالب بندی صورت بگیرد.

  • از کاهش رطوبت بتن جلوگیری کرد و به قالب بندی نیاز است.
  • برای اینکه این بتن تحت تنش هایی چون مکانيکي نتواند قرار بگیرد قالب بندی صورت می گیرد.
  • اگر که بخواهید عايق بندی خوب و مناسبی صورت بگیرد به قالب بندی نیاز دارید.
  • معمولا در جلوگیری کردن از نشت شیره بتن هم قالب بندی کردن راه حل بسیار خوبی است.

 

انواع اشکال سیستم های قالب بندی

مصالحی که استفاده می کنید، مقدار آن بودجه هایی که در نظر گرفته و استفاده می کنید و قالب بندی که قرار است در منطقه ای اجرا شود ، این ها همان عوامل خیلی مهمی هستند که در انتخاب کردن نوع سیستم قالب بندی می تواند تاثیر بگذارد.

قالب ها به چند نوع تقسیم بندی می شوند که این قالب ها با ماده ای که در تولید کردن آن ها استفاده می شود به قالب هایی مثل: آلومینیومی،  مصالح های بنایی، قالب های فولادی و مواد های پلیمری تقسیم می شوند که این قالب ها هر کدام نسبت به خصوصیات خود استفاده می شود.

سخن پایانی

ما به شما این توصیه را می کنیم که قالب بندی های بتن مبحث های اصول در قالب بندی ها در ساختمان را در قالب بندی پرسنل آموزش بدهید.

قالب با کیفیت استفاده کردن از مهم ترین نکات قالب بندی قالب فلزی بتن هست ، در خرید کردن تجهیزات قالب بندی و قالب های با کیفیت با تحقیقات کامل تصمیم به خرید بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *