توضیحات

دستگاه رول فرمینگ لوله فلزی

دستگاه رول فرمینگ لوله یک ابزار صنعتی است که برای تولید لوله های فلزی با شکل های مختلف به کار می‌ رود. با استفاده از این دستگاه، تولیدکنندگان می‌ توانند لوله هایی با شکل ها و اندازه های متفاوتی را تولید کنند و در صنایع مختلفی مانند صنایع ساختمانی، صنایع نفت و گاز، خودروسازی و… استفاده شود. این دستگاه علاوه بر عملکردی کاربردی، مزایای بسیار زیادی دارد. تمام این عوامل باعث شده تا این دستگاه، به یکی از دستگاه های صنعتی پرطرفدار تبدیل شود. در این مطلب به معرفی و مزیت استفاده از دستگاه رول فرمینگ لوله می پردازیم.

عملکرد دستگاه رول فرمینگ لوله

دستگاه رول فرمینگ لوله ابتدا به وسیله یک واحد پیش ‌تنظیم، لوله را به شکل دایره ‌ای باز و پهن کرده و سپس به وسیله رول ها، شکل و اندازه مورد نظر را به لوله می دهد. برای انجام این کار، دو نوع رول (رول بالا و رول پایین) به کار برده می شود. رول بالا به صورت دوار با قطر کمتر از قطر لوله و رول پایین به صورت فرماندهی شده با قطر بزرگ تر از قطر لوله، به آرامی بر روی لوله فشار وارد می کنند تا شکل مورد نظر به لوله داده شود.

یکی از مزیت ‌های دستگاه رول فرمینگ لوله این است که با تغییر رول ‌ها، می ‌توان لوله‌ هایی با شکل ‌های مختلفی تولید کرد. همچنین به دلیل استفاده از یک واحد پیش‌ تنظیم، امکان تولید لوله ‌هایی با اندازه و شکل ‌های مختلف را دارد. علاوه بر این، دستگاه رول فرمینگ با سرعت و با دقت بالا، به صورت خودکار عمل می‌کند که این امر باعث کاهش زمان و هزینه تولید می‌شود.

مزایای دستگاه رول فرمینگ لوله

دستگاه رول فرمینگ لوله علاوه بر عملکردی کاربردی، مزایای بسیار زیادی دارد. این دستگاه به دلیل عملکردی فوق العاده در کنار مزایای آن برای تمامی تولیدکنندگان لوله در صنایع مختلف توصیه می شود. استفاده از این دستگاه می تواند به شما در زمینه خط تولید و حتی هزینه های آن کمک بی شماری کند. برای درک بهتر مزایای این دستگاه ادامه این مطلب را با دقت بیشتر مطالعه کنید.

1. سرعت بالا

یکی از مزیت های بسیار مهم که دستگاه رول فرمینگ لوله را منحصر به فرد می کند، سرعت بالای آن است. سرعت بالای دستگاه رول فرمینگ به دلیل طراحی و ابزار های به کار رفته در این دستگاه است. سرعت بالای این دستگاه باعث تولید بیشتر محصول در مدت زمان کمتر می شود. این امر به رشد تولیدکننده یا برند سازنده بسیار کمک می کند. به طوری که هر چقدر سرعت تولید افزایش یابد، شرکت تولید کننده به همان میزان پیشرفت می کند.

2. کیفیت بی نظیر

برای پیشرفت یک شرکت علاوه بر افزایش و سرعت خط تولید، کیفیت محصول بسیار مهم است. برای مثال ممکن است لوله ها با روشی دیگر با سرعت بالاتر تولید شوند، اما قطعا کیفیت آنها کاهش می یابد. در حالی که دستگاه رول فرمینگ لوله این کاهش کیفیت را ندارد و این یک مزیت فوق العاده برای این دستگاه به شمار می رود. از آنجای که دستگاه رول فرمینگ از قطعات منظم و باکیفیت ساخته شده، این دستگاه محصولات نهایی را به بهترین شکل ممکن تولید می کند.

3. صرفه جویی در زمان

هنگامی که مزیت های دستگاه رول فرمینگ لوله را بررسی می کنیم، صرفه جویی در زمان بزرگ ترین عامل به چشم می آید. این مزیت به دلیل سرعت بالای تولید و کاهش نیروی انسانی است. سرعت بالای دستگاه باعث می شود تا در مدت زمان کمتر حجم بسیار زیادی از محصولات تولید شوند. صرفه جویی در زمان مصرف شده برای فوم دهی لوله باعث پیشرفت و رشد خط تولید شرکت می شود.

4. کاهش هزینه تولید

کاهش هزینه تولید یکی دیگر از مزیت های دستگاه رول فرمینگ لوله است. این دستگاه در زمان کمتر به راحتی لوله های زیادی را فرم دهی می کند. با استفاده از دستگاه رول فرمینگ برای شکل دهی لوله ها دیگر نیازی به دستگاه های پیچیده نیست. این عوامل در کنار هم باعث کاهش هزینه تولید می شود.

استفاده از دستگاه رول فرمینگ لوله

دستگاه رول فرمینگ لوله می ‌تواند به صورت دستی و یا خودکار استفاده شود. در روش اول، اپراتور دستگاه به صورت دستی رول ها را تغییر می ‌دهد و به لوله فشار وارد می کند. اما در روش دوم، دستگاه با کمک کامپیوتر و نرم‌ افزار، شکل و اندازه مورد نظر را به صورت خودکار به لوله می دهد. استفاده از هر دو روش کاربردی است. اما توصیه می شود روش خودکار را برای فرم دهی انتخاب کنید؛ زیرا استفاده از روش خودکار باعث کاهش خطا های انسانی و افزایش سرعت و دقت در تولید می ‌شود.

این دستگاه با توجه به ابعاد لوله، شکل و مواد استفاده شده در تولید، دارای مشخصات فنی مختلفی است. برای انتخاب بهترین دستگاه رول فرمینگ لوله ابتدا باید مشخصات فنی دستگاه و توانایی تولید آن را بررسی کنیم. این دستگاه با توجه به نیاز های تولید در صنایع مختلفی مانند صنایع ساختمانی، صنایع نفت و گاز، خودروسازی و… استفاده می شود. با توجه به این که صنایع مختلف به لوله ‌هایی با شکل و اندازه ‌های مختلف نیاز دارند، دستگاه رول فرمینگ در این صنایع یکی از ابزار های پرکاربرد به شمار می رود.

نتیجه گیری

در این مطلب به معرفی کامل دستگاه رول فرمینگ لوله پرداختیم. گفتیم که این دستگاه یک ابزار قدرتمند و پرکاربرد در صنایع مختلف است که به تولیدکنندگان امکان تولید لوله های فلزی با شکل و اندازه های مختلف را می‌دهد. با توجه به این که دستگاه رول فرمینگ با سرعت بالا و دقت بالا عمل می‌کند و امکان تولید لوله های پیچیده را فراهم می‌کند، باعث شده است که این دستگاه در صنایع مختلفی مانند صنایع ساختمانی، صنایع نفت و گاز، خودروسازی و… استفاده شود. در نهایت، استفاده از این دستگاه باعث افزایش کیفیت تولید و کاهش هزینه‌ های تولید می‌شود. در صورتی که به دنبال یک ابزار پرکاربرد و قدرتمند برای تولید لوله ‌های فلزی هستید، می توایند دستگاه رول فرمینگ لوله را به عنوان یکی از گزینه ‌های مناسب انتخاب کنید.