معرفی قالب فلزی بتن و کاربرد های آن

معرفی قالب فلزی

قالب فلزی در عصر حاضر بيشترين گسترش را پیدا کرده است زیرا سازه های بتنی بيشترين مزيت ها را همچون، مقاومت زیاد و استحکام بسیار بالا را دارد.

قالب های مختلفی در ساخت و ساز های این سازه های بتنی نیاز است، این قالب ها انواع گوناگونی دارد که یکی از با کیفیت ترین آن قالب ها، قالب فلزی بتن می باشد .

با انواع قالب های فلزی آشنا شوید

در شمار قالب هایی ک وجود دارد، قالب فلزی بتن بيشترين تایید را گرفته و تغییراتی عظیم را با وارد شدن به عرصه ساخت و ساز به همراه آورده است،  این تغییرات علاوه بر اینکه سرعت پروژه هایی که در حال اجرا هستند و یا می خواهند پروژه ای را شروع کنند را افزایش می دهد دقت بیشتری را در ساخت و ساز می خواهد تا مستحکم باشد.

قالب هایی که کیفیت بالا و ابعاد و اشکال متنوع و گوناگونی را دارد توجه همه را به سمت خود جلب کرده است.

هر نوع از سازه های بتنی به قالب های فلزی نیاز دارد.

بااینکه قالب فلزی خصوصیات زیادی دارد و ماندگاری زیاد و دوام بیشتری نسبت به دیگر قالب های بتنی در بازار دارد ولی اگر استفاده نادرستی از این قالب های بتنی شود  امکان خسارت های مالی بسیاری را در سازه ها و حتی پروژه ها را خواهد داشت.

استفاده از قالب فلزی بتن همچنین برای فونداسیون هایی که  عمق کمی را دارند رایج است.

قالب فلزی چیست؟

این قالب ها همان ظروف ویا قالب هایی است که ثابت یا موقت هستند.

در نگهداری میلگرد ها  و بتن خیس که تازه است از این نوع قالب ها استفاده می کنند.

این قالب بندی ها در مخارج اسکلت های بتنی، ساخت و اجزاهای بتنی ساختمان قسمت عمده ای هستند.

نسبت به شکل قالب های بتنی و آسانی و دشوار بودن ساخت آن و چه اندازه و چه نوع مصالح مصرف کردن آن هزینه هایش متفاوت می شود که در خیلی از موارد امکان دارد بیشتر از ۷۵ درصد قالب بندی بتن یک عضو بتنی را بتواند به خود اختصاص بدهد.

یکی از پرکاربردترین مصالح که در ساختمان سازی استفاده می شود بتن است، بتن از مصالح درشت و مایع تشکیل شده است که در ساختمان به عنوان اتصال دهنده به کار می برند.

طرز قرارگیری مناسب بتن در قالب بندی ها اینگونه می باشد که ابتدا باید بتن را نرم و به حالتی خیس در بیاوریم و بعد در قالب های فلزی بتن قرار بدهیم .

انجام قالب بندی ها و احداث سازه های بتنی و پایداری یکی از مهم ترین گام ها و خصوصیاتی می باشد که در قالب بندی باید رعایت بشود، این قالب ها بدون درز طراحی شده و بعد تولید می شوند تا قالب ها مقاوم ومحکم تر باشند و با گذشته زمان دچار شکاف هایی نشود.

از دیگر ویژگی هایی که باید توجه کرد سرعتی است که باعث می شود در ساختمان سازی سرعت   بالا برود و در زمان باعث صرفه جویی می شود، به همین دلیل پروژه هایی که می خواهند در مدت  زمان کمتری کار خود را به پایان برسانند بهترین گزينه قالب فلزی می تواند باشد.

حمل و نقل کردن آسان ،قابلیت جمع شدن و از همه مهم تر استفاده مجدد و قابلیت انبار کردن آسان و راحت از دیگر مزایاهای قالب های فلزی بتنی هستند.

این نوع قالب های بتنی به حدی مقاومت و استحکام دارند که در ساختمان ها و پروژه های عمرانی از اهمیت بسیاری برخوردار هستند که با ریختن بتن بر قالب ها همچنان مقاومت و شکل خود را از دست نمی دهند.

برای اینکه مانع از خوردگی قالب بشوییم قالب ها را از متریال تهیه می کنیم که در دیواره های قالب چسبندگی نداشته باشد ویا به حداقل برسد و اینگونه طول عمر بیشتری را نسبت به دیگر قالب ها دارد .

معمولا با انواع داربست ها با قالب های فلزی کار می کنند، اما بیشتر از هرچیزی نحوه ی نصب قالب هایی است که در کیفیت قالب های فلزی بتنی موثر است زیرا چیزی که باعث تداوم این قالب ها می شود دقت کامل و توجه در نصب قالب های فلزی می باشد.

پس در کیفیت این قالب همبندی مستحکم از نقش موثر برخوردار است.

در هزینه های اجرایی اسکلت بتنی بيشترين هزینه را صرف قالب بندی های بتن می کنند.

قالب فلزی چند نوع است؟

از قالب های فلزی در ستون ها، مانع یا حصارها ، دیوار ها، سنگفرش ها، پیاده رو ها، در پل ها، تونل ها و مخصوصا ساختمان ها و غیره  انتخاب و با توجه به نوع پروژه ها از آن استفاده می کنند.

برای ساخت از انواع مختلف فلز ها با توجه به کاربرد و وزن آن قالب های فلزی را می سازند.

در قالب های فلزی بتن فولادی را که در کیفیت برتر بودن و مرغوبیت وجود دارد ، با روش های متفاوتی مثل گالوانیزاسیون که در مقابل زنگ زدگی ، پوسیدگی و فرسایش آبکاری شده است و مقاومت زیادتری دارد استفاده می کنند.

قالب فلزی بتن برای حصار یا موانع

کسانی که انتخاب و سلیقه خاصی دارند در کار خود از قالب های فلزی برای حصارها و غیره استفاده می کنند که آن قالب ها با فولاد کربن ضخیم تری ساخته شده و برای مکان های کوچک و فضاهایی آزاد طراحی شده اند.

برای شکل دادن بتن در هر بخشی به شکل های دلخواه شما و سخت و سفت شدن با یکدیگر با قفل به هم متصل می شود.

در رفت و آمد کردن کارگران از این حصار ها  می توان مانعی به وجود آورد  چون یه این قالب ها هیچ گونه مهار بند فرعی وصل نشده است.

قالب های فلزی بتن برای سنگفرش ها

قالب های فلزی بتن از فولاد کربن ساخته شده برای سنگ فرش ها مناسب است و در استفاده از سنگفرش گزینه های محوطه بارگیری هواپیما،  خیابان ها، مناطق تاکسی رو ، اتوبان ها و بانو های هواپیما بهترین گزینه ها است.

قالب های فلزی بتن پیاده رو

این قالب برای دوام چندین برابر و مقاومت زیاد از فولاد کربن ساخته می شود که برای پیاده روبا طول ۱۰ فونت که در قسمت میخ چوبی گاوه دارای فرودگی است و دارای قابلیت های جمع شدن در انبار کردن و حمل و نقل است که به راحتی جمع می شود، با داشتن وسیله چوبی در هر فوت شاهد ساخت ساز با دوام و محکم تری خواهید بود.

قالب بندی ستون بتنی

برای یک ستون بتنی با مقطع های مستطیل یا مربع با استفاده از پنل های مدولار قالب های بتن و کنج ها مطابق با نقشه های موجود قالب بندی می شوند و بعد اجرا می کنند.

از کنج های بیرونی در گوشه های ستون ها از نبش پانچ شده استفاده می کنند که دارای پخ می باشند و به راحتی می توانید عملیات اجرایی بتن ریزی ها و قالب بندی ها را انجام دهید،  با استفاده از کنج های داخلی  و بیرونی و نبش پانچ شده ، ترکیب پانل های قالب فلزی بتن و دیگر اتصالات قالب فلزی بتن که راه حل آسان تری است.

قالب بندی های اشکال گوناگون ستون: L شکل، چهارگوش، هشت ضلعی و غیره

سخن پایانی

در این مقاله هدف ما آشنایی شما عزیزان با قالب فلزی بتن و انواع و کاربرها و نقش های آن ها در یک قالب بندی بسیار با کیفیت بود.

امید است که مطالب مفیدی برایتان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *